Czy dawać dziecku słodycze

Zdrowe nawyki

Zdrowe nawyki dobrze kształtować już od najmłodszych lat. Wtedy uczymy się wszystkiego i to od rodziców zależy do jakich produktów będziemy mieli dostęp bądź nie. Tak samo od rodziców zależy czy dawać dziecku słodycze czy nie. Dobrze jeśli zwyczajnie nasze dziecko zacznie jeść słodycze jak najpóźniej. Dopóki nie będzie ono znało ich smaku, nie będzie tez im ich brakowało. Jeśli jednak wejdzie w okres, że nie tylko od rodziców uczy się pewnych zachowań i będzie widziało, że inne dzieci jedzą słodycze, o których one wcześniej nawet nie wiedziały, nie należy doprowadzić do sytuacji, że słodycze staną się tematem zakazanym. Bo w ten sposób możemy doprowadzić do sytuacji wręcz odwrotnej aniżeli pożądana.

Słodycze i zdrowie

Słodycze w dużych ilościach są oczywiście nie zdrowe. Jednak wszystko jest dla ludzi i to od nas zależy jak obchodzimy się z danym produktem. W przypadku dzieci, to po stronie rodziców leży obowiązek kontroli i wyznaczania granic. Tak samo jeśli chodzi o słodycze i dawanie je dziecku. Im później tym lepiej. Kiedy jednak poznają smak słodyczy nie możemy zachowywać się tak jakby popełniły najgorsze zło. Przez to możemy doprowadzić do sytuacji, że nasze dziecko będzie ukrywało fakt, że je słodycze. W konsekwencji zje ich znacznie więcej aniżeli robiło by to w domu, pod naszym okiem, czyli można powiedzieć „legalnie”. jak wiemy słodycze to nie alkohol i kieszonkowe w zupełności starczy na trochę słodkości. Nie warto więc za wszelką cenę zabraniać, a jedynie wyznaczyć granice i sprawować nad tym kontrolę.

Dni słodyczy

Dobrym sposobem, który można wprowadzić są dni słodyczy. Przykładowo raz w tygodniu dziecko może zjeść jednorazowo takie i tyle słodyczy ile tylko ma ochotę. Gwarantujemy, że oczy będą chciały więcej aniżeli uda się zjeść. W ten sposób dziecko dostanie tak bardzo upragnione słodycze, a my jako rodzice wyjdziemy na swoje. Jednorazowa porcja słodyczy raz w tygodniu nikomu nie zaszkodzi. Nie wpłynie to negatywnie na wagę naszego dziecka, gdyż jednorazowo nie zje zbyt wiele. Po zjedzeniu słodyczy wystarczy umyć zęby, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem. Dziecko będzie zadowolone.

Czy dawać dziecku słodycze

Odpowiedź na pytanie czy dawać dziecku słodycze jest chyba prosta. Można ale z głową. Najlepiej zrobić to jak najpóźniej się da (oczywiście chodzi o wiek dziecka, a nie porę dnia). Jeśli jednak nasze dziecko pozna już smak słodyczy, nie warto wprowadzać bezwzględnego zakazu jedzenia słodyczy, które może mieć dokładnie odwrotny efekt. Trzeba jedynie wyznaczyć racjonalne granice, aby nasze dziecko było nie tylko szczęśliwe ale i zdrowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *